HOME  >  ELECTED MEMBERS
Kathleen Ganley
Ms. Kathleen Ganley (NDP)
MLA for Calgary-Mountain View
Current Member 0846
Courtesy of Legislative Assembly of Alberta
MLA Biography
 

Kathleen Ganley was elected to the Legislative Assembly of Alberta, representing the constituency of Calgary-Buffalo, on May 5, 2015. She was re-elected to her second term on April 16, 2019, representing the constituency of Calgary-Mountain View.

Ms. Ganley currently serves a member of the Standing Committee on Families and Communities and the Standing Committee on Privileges and Elections, Standing Orders and Printing.

During her first term she served as Minister of Justice and Solicitor General and as Deputy Government House Leader.

Prior to her election to the Legislative Assembly, Ms. Ganley worked with a private law firm as an associate, specializing in labour, employment and human rights law. Previous to this, she articled with the Provincial Court of Alberta from June 2011 to March 2012.

Before beginning her legal career, Ms. Ganley spent a summer as a caseworker with student legal assistance and as a research assistant with RESOLVE Alberta, a research network focused on ending violence against women.

An avid volunteer, over the years she has donated her time to participating in a variety of community activities, including providing student legal assistance, delivering patient care at the Foothills hospital, coaching swimming, counselling children’s day camp and assisting with community theatre.

In addition to receiving a number of scholarships and bursaries, Ms. Ganley was awarded the department of philosophy silver medallion and the University of Calgary undergraduate merit award.

Along with a juris doctor degree from the University of Calgary, she also holds a bachelor of arts in philosophy and a bachelor of science in psychology.

June 4, 2019

Legislative Assembly of Alberta
For technical questions or comments concerning this website contact webmaster@assembly.ab.ca