HOME  >  ELECTED MEMBERS
Jason Nixon
Honourable Jason Nixon (UCP)
MLA for Rimbey-Rocky Mountain House-Sundre
Current Member 0892
Courtesy of Legislative Assembly of Alberta
MLA Biography
 

Minister of Environment and Parks

Government House Leader

Jason Nixon was elected to the Legislative Assembly of Alberta representing the constituency of Rimbey-Rocky Mountain House-Sundre on May 5, 2015, and again on April 16, 2019.

On April 30, 2019 he was sworn in as Minster of Environment and Parks and was assigned the position of Government House Leader.

He previously served as Official Opposition House Leader. Mr. Nixon also served as a member of the Special Standing Committee on Members’ Services, the Standing Committee on Privileges and Elections, Standing Orders and Printing, the Standing Committee on Legislative Offices and the Select Special Ethics and Accountability Committee.

Prior to serving with the Legislative Assembly, Mr. Nixon’s employment experience largely centred on supporting The Mustard Seed, a Christian not-for-profit organization. Over the course of the 25 years in which he was involved with the charitable organization he served in many roles, including as executive director, a position he held between 2006 and 2011.

More recently and while furthering his studies, Mr. Nixon was elected president of the Athabasca University Students’ Union (AUSU), a position he held between April 2014 and May 2015. Previous to this he served as AUSU vice-president of finance and administration from April 2012 to April 2014.

Mr. Nixon’s additional employment experience includes working in management for health and safety consulting firms and in business for the oil and gas industry.

He holds a diploma in business administration management from SAIT and a national construction safety officer designation from the Alberta Construction Safety Association.

Mr. Nixon lives just west of Sundre with his wife, Tiffany, and his three children.

May 7, 2019

Legislative Assembly of Alberta
For technical questions or comments concerning this website contact webmaster@assembly.ab.ca