Members

Members of the Legislative Assembly represent people from each of Alberta’s 87 constituencies or electoral districts for the term of a Legislature.

The last provincial election was held on April 16, 2019.

Find Your MLA

  Last Name First Name Constituency
 Adair Adair Peace River
 Amerongen Amerongen Edmonton-Meadowlark
 Anderson Anderson Lethbridge-East
 Appleby Appleby Athabasca
 Ashton Ashton Edmonton-Ottewell
 Backus Backus Grande Prairie
 Barton Barton Lesser Slave Lake
 Batiuk Batiuk Vegreville
 Benoit Benoit Highwood
 Bouvier Bouvier Lac La Biche-McMurray
 Buck Buck Clover Bar
 Buckwell Buckwell Macleod
 Chambers Chambers Edmonton-Calder
 Chichak Chichak Edmonton-Norwood
 Clark Clark Olds-Didsbury
 Cookson Cookson Lacombe
 Cooper Cooper Vermilion-Viking
 Copithorne Copithorne Banff
 Crawford Crawford Edmonton-Parkallen
 Diachuk Diachuk Edmonton-Beverly
 Dickie Dickie Calgary-Glenmore
 Dixon Dixon Calgary-Millican
 Doan Doan Innisfail
 Dowling Dowling Edson
 Drain Drain Pincher Creek-Crowsnest
 Farran Farran Calgary-North Hill
 Fluker Fluker St. Paul
 Foster Foster Red Deer
 French French Hanna-Oyen
 Getty Getty Edmonton-Whitemud
 Ghitter Ghitter Calgary-Buffalo
 Gruenwald Gruenwald Lethbridge-West
 Hansen Hansen Bonnyville
 Harle Harle Stettler
 Henderson Henderson Wetaskiwin-Leduc
 Hinman Hinman Cardston
 Ho Lem Ho Lem Calgary-McCall
 Hohol Hohol Edmonton-Belmont
 Horner Horner Barrhead
 Hunley Hunley Rocky Mountain House
 Hyndman Hyndman Edmonton-Glenora
 Jamison Jamison St. Albert
 King King Edmonton-Highlands
 Koziak Koziak Edmonton-Strathcona
 Lee Lee Calgary-McKnight
 Leitch Leitch Calgary-Egmont
 Lougheed Lougheed Calgary-West
 Ludwig Ludwig Calgary-Mountain View
 Mandeville Mandeville Bow Valley
 McCrae McCrae Calgary-Foothills
 McCrimmon McCrimmon Ponoka
 Miller Miller Taber-Warner
 Miller Miller Lloydminster
 Miniely Miniely Edmonton-Centre
 Moore Moore Smoky River
 Notley Notley Spirit River-Fairview
 Paproski Paproski Edmonton-Kingsway
 Peacock Peacock Calgary-Currie
 Purdy Purdy Stony Plain
 Robertson Robertson Stettler
 Russell Russell Calgary-Elbow
 Ruste Ruste Wainwright
 Schmid Schmid Edmonton-Avonmore
 Sorenson Sorenson Sedgewick-Coronation
 Speaker Speaker Little Bow
 Strom Strom Cypress
 Stromberg Stromberg Camrose
 Taylor Taylor Drumheller
 Topolnisky Topolnisky Redwater-Andrew
 Trynchy Trynchy Whitecourt
 Warrack Warrack Three Hills
 Werry Werry Calgary-Foothills
 Wilson Wilson Calgary-Bow
 Wyse Wyse Medicine Hat-Redcliff
 Young Young Edmonton-Jasper Place
 Yurko Yurko Edmonton-Gold Bar
 Zander Zander Drayton Valley
Member
Peace River
Edmonton-Meadowlark
Lethbridge-East
Athabasca
Edmonton-Ottewell
Grande Prairie
Lesser Slave Lake
Vegreville
Highwood
Lac La Biche-McMurray
Clover Bar
Macleod
Edmonton-Calder
Edmonton-Norwood
Olds-Didsbury
Lacombe
Vermilion-Viking
Edmonton-Parkallen
Edmonton-Beverly
Calgary-Glenmore
Calgary-Millican
Innisfail
Edson
Pincher Creek-Crowsnest
Calgary-North Hill
St. Paul
Red Deer
Hanna-Oyen
Edmonton-Whitemud
Calgary-Buffalo
Lethbridge-West
Bonnyville
Stettler
Wetaskiwin-Leduc
Cardston
Calgary-McCall
Edmonton-Belmont
Barrhead
Rocky Mountain House
Edmonton-Glenora
St. Albert
Edmonton-Highlands
Edmonton-Strathcona
Calgary-McKnight
Calgary-Egmont
Calgary-West
Calgary-Mountain View
Bow Valley
Calgary-Foothills
Taber-Warner
Lloydminster
Edmonton-Centre
Smoky River
Spirit River-Fairview
Edmonton-Kingsway
Calgary-Currie
Stony Plain
Stettler
Calgary-Elbow
Wainwright
Edmonton-Avonmore
Sedgewick-Coronation
Little Bow
Cypress
Camrose
Drumheller
Redwater-Andrew
Whitecourt
Three Hills
Calgary-Foothills
Calgary-Bow
Medicine Hat-Redcliff
Edmonton-Jasper Place
Edmonton-Gold Bar
Drayton Valley
2020-10-21 1:57 PM

Member Contact list (CSV)

Download

Watch the Assembly

Live and archived streams of House and Committee proceedings.

Watch the Legislative Assembly of Alberta and its committees in action, live or at your convenience.