Members

Members of the Legislative Assembly represent people from each of Alberta’s 87 constituencies or electoral districts for the term of a Legislature.

The last provincial election was held on April 16, 2019.

Find Your MLA

  Last Name First Name Constituency
J. Allen 'Boomer' Adair Adair J. Allen 'Boomer' Peace River
Jack W. Ady Ady Jack W. Cardston
Dennis L. Anderson Anderson Dennis L. Calgary-Currie
Pamela T. Barrett Barrett Pamela T. Edmonton-Highlands
Robert J. Bogle Bogle Robert J. Taber-Warner
Frederick D. Bradley Bradley Frederick D. Pincher Creek-Crowsnest
R. Roy Brassard Brassard R. Roy Olds-Didsbury
Frank Bruseker Bruseker Frank Calgary-North West
Pearl Calahasen Calahasen Pearl Lesser Slave Lake
Melvin P. J. 'Mike' Cardinal Cardinal Melvin P. J. 'Mike' Athabasca-Lac La Biche
David J. Carter Carter David J. Calgary-Egmont
Douglas C. Cherry Cherry Douglas C. Lloydminster
Barrie Chivers Chivers Barrie Edmonton-Strathcona
Sheldon M. Chumir Chumir Sheldon M. Calgary-Buffalo
M. Glen Clegg Clegg M. Glen Dunvegan
Stockwell B. Day Day Stockwell B. Red Deer-North
Laurence G. Decore Decore Laurence G. Edmonton-Glengarry
R. Gary Dickson Dickson R. Gary Calgary-Buffalo
James F. Dinning Dinning James F. Calgary-Shaw
Brian C. Downey Downey Brian C. Stettler
Jerry J. Doyle Doyle Jerry J. West Yellowhead
John Drobot Drobot John St. Paul
C. Robert Elliott Elliott C. Robert Grande Prairie
Peter Elzinga Elzinga Peter Sherwood Park
Brian J. Evans Evans Brian J. Banff-Cochrane
Edward W. Ewasiuk Ewasiuk Edward W. Edmonton-Beverly
Robert A. 'Butch' Fischer Fischer Robert A. 'Butch' Wainwright
E. LeRoy Fjordbotten Fjordbotten E. LeRoy Macleod
Richard S. 'Dick' Fowler Fowler Richard S. 'Dick' St. Albert
G. Derek Fox Fox G. Derek Vegreville
Yolande Gagnon Gagnon Yolande Calgary-McKnight
Kurt Gesell Gesell Kurt Clover Bar
Donald R. Getty Getty Donald R. Stettler
Gerry Gibeault Gibeault Gerry Edmonton-Mill Woods
John A. Gogo Gogo John A. Lethbridge-West
Robert A. Hawkesworth Hawkesworth Robert A. Calgary-Mountain View
Elizabeth J. 'Bettie' Hewes Hewes Elizabeth J. 'Bettie' Edmonton-Gold Bar
James D. Horsman Horsman James D. Medicine Hat
Alan W. Hyland Hyland Alan W. Cypress-Redcliff
Ernest D. Isley Isley Ernest D. Bonnyville
Archibald 'Dick' Johnston Johnston Archibald 'Dick' Lethbridge-East
Halvar C. Jonson Jonson Halvar C. Ponoka-Rimbey
Ralph P. Klein Klein Ralph P. Calgary-Elbow
Kenneth R. Kowalski Kowalski Kenneth R. Barrhead
Bonnie M. S. Laing Laing Bonnie M. S. Calgary-Bow
Marie J. Laing Laing Marie J. Edmonton-Avonmore
Tyrone 'Ty' O. Lund Lund Tyrone 'Ty' O. Rocky Mountain House
Nancy J. MacBeth MacBeth Nancy J. Edmonton-Glenora
Donald MacDonald MacDonald Donald Three Hills
Douglas C. Main Main Douglas C. Edmonton-Parkallen
Raymond J. Martin Martin Raymond J. Edmonton-Norwood
Shirley A. M. McClellan McClellan Shirley A. M. Chinook
Elaine J. McCoy McCoy Elaine J. Calgary-West
Alexander D. McEachern McEachern Alexander D. Edmonton-Kingsway
Barry G. McFarland McFarland Barry G. Little Bow
John R. L. McInnis McInnis John R. L. Edmonton-Jasper Place
Dianne F. Mirosh Mirosh Dianne F. Calgary-Glenmore
D. Grant Mitchell Mitchell D. Grant Edmonton-Meadowlark
Christine Mjolsness Mjolsness Christine Edmonton-Calder
Ronald A. Moore Moore Ronald A. Lacombe
Thomas N. Musgrove Musgrove Thomas N. Bow Valley
Stanley K. Nelson Nelson Stanley K. Calgary-McCall
Patricia L. Nelson Nelson Patricia L. Calgary-Foothills
John A. Oldring Oldring John A. Red Deer-South
Richard D. Orman Orman Richard D. Calgary-Montrose
Connie Osterman Osterman Connie Three Hills
L. Barry Pashak Pashak L. Barry Calgary-Forest Lawn
Walter J. Paszkowski Paszkowski Walter J. Smoky River
William E. Payne Payne William E. Calgary-Fish Creek
William A. Roberts Roberts William A. Edmonton-Centre
Kenneth L. Rostad Rostad Kenneth L. Camrose
Stanley S. Schumacher Schumacher Stanley S. Drumheller
Gary N. Severtson Severtson Gary N. Innisfail
Gordon W. Shrake Shrake Gordon W. Calgary-Millican
Thomas Sigurdson Sigurdson Thomas Edmonton-Belmont
Donald H. Sparrow Sparrow Donald H. Wetaskiwin-Leduc
Raymond A. Speaker Speaker Raymond A. Little Bow
Frederick A. Stewart Stewart Frederick A. Calgary-North Hill
Donald A. Tannas Tannas Donald A. Highwood
Nicholas W. Taylor Taylor Nicholas W. Westlock-Sturgeon
Thomas G. Thurber Thurber Thomas G. Drayton Valley
Peter Trynchy Trynchy Peter Whitecourt
Norman A. Weiss Weiss Norman A. Fort McMurray
Stephen 'Steve' C. West West Stephen 'Steve' C. Vermilion-Viking
Percy D. Wickman Wickman Percy D. Edmonton-Whitemud
Stanley Woloshyn Woloshyn Stanley Stony Plain
Gordon S. D. Wright Wright Gordon S. D. Edmonton-Strathcona
Steve P. Zarusky Zarusky Steve P. Redwater-Andrew
Member
Cardston
Calgary-Currie
Edmonton-Highlands
Taber-Warner
Pincher Creek-Crowsnest
Olds-Didsbury
Calgary-North West
Lesser Slave Lake
Athabasca-Lac La Biche
Calgary-Egmont
Lloydminster
Edmonton-Strathcona
Calgary-Buffalo
Red Deer-North
Edmonton-Glengarry
Calgary-Buffalo
Calgary-Shaw
West Yellowhead
St. Paul
Grande Prairie
Sherwood Park
Banff-Cochrane
Edmonton-Beverly
Vegreville
Calgary-McKnight
Clover Bar
Edmonton-Mill Woods
Lethbridge-West
Calgary-Mountain View
Medicine Hat
Cypress-Redcliff
Bonnyville
Ponoka-Rimbey
Calgary-Elbow
Edmonton-Avonmore
Rocky Mountain House
Edmonton-Glenora
Three Hills
Edmonton-Parkallen
Edmonton-Norwood
Calgary-West
Edmonton-Kingsway
Edmonton-Jasper Place
Calgary-Glenmore
Edmonton-Meadowlark
Edmonton-Calder
Calgary-McCall
Calgary-Foothills
Red Deer-South
Calgary-Montrose
Three Hills
Calgary-Forest Lawn
Calgary-Fish Creek
Edmonton-Centre
Calgary-Millican
Edmonton-Belmont
Wetaskiwin-Leduc
Calgary-North Hill
Westlock-Sturgeon
Drayton Valley
Whitecourt
Fort McMurray
Vermilion-Viking
Edmonton-Whitemud
Stony Plain
Edmonton-Strathcona
Redwater-Andrew
9/13/2020 5:55 PM

Member Contact list (CSV)

Download

Watch the Assembly

Live and archived streams of House and Committee proceedings.

Watch the Legislative Assembly of Alberta and its committees in action, live or at your convenience.