Members

Members of the Legislative Assembly represent people from each of Alberta’s 87 constituencies or electoral districts for the term of a Legislature.

The last provincial election was held on April 16, 2019.

Find Your MLA

  Last Name First Name Constituency
J. Allen 'Boomer' Adair Adair J. Allen 'Boomer' Peace River
Jack W. Ady Ady Jack W. Cardston
Harry E. Alger Alger Harry E. Highwood
Dennis L. Anderson Anderson Dennis L. Calgary-Currie
Pamela T. Barrett Barrett Pamela T. Edmonton-Highlands
Robert J. Bogle Bogle Robert J. Taber-Warner
Frederick D. Bradley Bradley Frederick D. Pincher Creek-Crowsnest
R. Roy Brassard Brassard R. Roy Olds-Didsbury
Walter A. Buck Buck Walter A. Clover Bar
Murray J. 'Jack' Campbell Campbell Murray J. 'Jack' Rocky Mountain House
David J. Carter Carter David J. Calgary-Egmont
Stanley B. Cassin Cassin Stanley B. Calgary-North West
Douglas C. Cherry Cherry Douglas C. Lloydminster
Sheldon M. Chumir Chumir Sheldon M. Calgary-Buffalo
M. Glen Clegg Clegg M. Glen Dunvegan
Neil S. Crawford Crawford Neil S. Edmonton-Parkallen
Shirley A. Cripps Cripps Shirley A. Drayton Valley
Stockwell B. Day Day Stockwell B. Red Deer-North
James F. Dinning Dinning James F. Calgary-Shaw
Brian C. Downey Downey Brian C. Stettler
John Drobot Drobot John St. Paul
C. Robert Elliott Elliott C. Robert Grande Prairie
Peter Elzinga Elzinga Peter Sherwood Park
Edward W. Ewasiuk Ewasiuk Edward W. Edmonton-Beverly
Robert A. 'Butch' Fischer Fischer Robert A. 'Butch' Wainwright
E. LeRoy Fjordbotten Fjordbotten E. LeRoy Macleod
G. Derek Fox Fox G. Derek Vegreville
Donald R. Getty Getty Donald R. Edmonton-Whitemud
Gerry Gibeault Gibeault Gerry Edmonton-Mill Woods
John A. Gogo Gogo John A. Lethbridge-West
Robert A. Hawkesworth Hawkesworth Robert A. Calgary-Mountain View
James P. Heron Heron James P. Stony Plain
Elizabeth J. 'Bettie' Hewes Hewes Elizabeth J. 'Bettie' Edmonton-Gold Bar
James D. Horsman Horsman James D. Medicine Hat
Alan W. Hyland Hyland Alan W. Cypress-Redcliff
Ernest D. Isley Isley Ernest D. Bonnyville
Archibald 'Dick' Johnston Johnston Archibald 'Dick' Lethbridge-East
Halvar C. Jonson Jonson Halvar C. Ponoka-Rimbey
Janet S. Koper Koper Janet S. Calgary-Foothills
Kenneth R. Kowalski Kowalski Kenneth R. Barrhead
Henry Kroeger Kroeger Henry Chinook
Marie J. Laing Laing Marie J. Edmonton-Avonmore
Nancy J. MacBeth MacBeth Nancy J. Edmonton-Glenora
Raymond J. Martin Martin Raymond J. Edmonton-Norwood
Shirley A. M. McClellan McClellan Shirley A. M. Chinook
Elaine J. McCoy McCoy Elaine J. Calgary-West
Alexander D. McEachern McEachern Alexander D. Edmonton-Kingsway
Dianne F. Mirosh Mirosh Dianne F. Calgary-Glenmore
D. Grant Mitchell Mitchell D. Grant Edmonton-Meadowlark
Christine Mjolsness Mjolsness Christine Edmonton-Calder
Ronald A. Moore Moore Ronald A. Lacombe
Marvin E. Moore Moore Marvin E. Smoky River
Eric  W. C. Musgreave Musgreave Eric W. C. Calgary-McKnight
Thomas N. Musgrove Musgrove Thomas N. Bow Valley
Stanley K. Nelson Nelson Stanley K. Calgary-McCall
John A. Oldring Oldring John A. Red Deer-South
Richard D. Orman Orman Richard D. Calgary-Montrose
Connie Osterman Osterman Connie Three Hills
L. Barry Pashak Pashak L. Barry Calgary-Forest Lawn
William E. Payne Payne William E. Calgary-Fish Creek
Nigel I. Pengelly Pengelly Nigel I. Innisfail
Leo R. Piquette Piquette Leo R. Athabasca-Lac La Biche
Ian W. C. Reid Reid Ian W. C. West Yellowhead
William A. Roberts Roberts William A. Edmonton-Centre
Kenneth L. Rostad Rostad Kenneth L. Camrose
David J. Russell Russell David J. Calgary-Elbow
Stanley S. Schumacher Schumacher Stanley S. Drumheller
Lawrence R. Shaben Shaben Lawrence R. Lesser Slave Lake
Gordon W. Shrake Shrake Gordon W. Calgary-Millican
Thomas Sigurdson Sigurdson Thomas Edmonton-Belmont
Donald H. Sparrow Sparrow Donald H. Wetaskiwin-Leduc
Raymond A. Speaker Speaker Raymond A. Little Bow
Greg Stevens Stevens Greg Banff-Cochrane
Frederick A. Stewart Stewart Frederick A. Calgary-North Hill
Bryan M. Strong Strong Bryan M. St. Albert
Nicholas W. Taylor Taylor Nicholas W. Westlock-Sturgeon
Peter Trynchy Trynchy Peter Whitecourt
P. Neil Webber Webber P. Neil Calgary-Bow
Norman A. Weiss Weiss Norman A. Fort McMurray
Stephen 'Steve' C. West West Stephen 'Steve' C. Vermilion-Viking
Gordon S. D. Wright Wright Gordon S. D. Edmonton-Strathcona
Leslie G. Young Young Leslie G. Edmonton-Jasper Place
John E. Younie Younie John E. Edmonton-Glengarry
Steve P. Zarusky Zarusky Steve P. Redwater-Andrew
Member
Cardston
Calgary-Currie
Edmonton-Highlands
Taber-Warner
Pincher Creek-Crowsnest
Olds-Didsbury
Clover Bar
Rocky Mountain House
Calgary-Egmont
Calgary-North West
Lloydminster
Calgary-Buffalo
Edmonton-Parkallen
Drayton Valley
Red Deer-North
Calgary-Shaw
St. Paul
Grande Prairie
Sherwood Park
Edmonton-Beverly
Vegreville
Edmonton-Whitemud
Edmonton-Mill Woods
Lethbridge-West
Calgary-Mountain View
Stony Plain
Medicine Hat
Cypress-Redcliff
Bonnyville
Ponoka-Rimbey
Calgary-Foothills
Edmonton-Avonmore
Edmonton-Glenora
Edmonton-Norwood
Calgary-West
Edmonton-Kingsway
Calgary-Glenmore
Edmonton-Meadowlark
Edmonton-Calder
Smoky River
Calgary-McKnight
Calgary-McCall
Red Deer-South
Calgary-Montrose
Three Hills
Calgary-Forest Lawn
Calgary-Fish Creek
Athabasca-Lac La Biche
West Yellowhead
Edmonton-Centre
Calgary-Elbow
Lesser Slave Lake
Calgary-Millican
Edmonton-Belmont
Wetaskiwin-Leduc
Banff-Cochrane
Calgary-North Hill
St. Albert
Westlock-Sturgeon
Whitecourt
Calgary-Bow
Fort McMurray
Vermilion-Viking
Edmonton-Strathcona
Edmonton-Jasper Place
Edmonton-Glengarry
Redwater-Andrew
2020-10-24 2:52 PM

Member Contact list (CSV)

Download

Watch the Assembly

Live and archived streams of House and Committee proceedings.

Watch the Legislative Assembly of Alberta and its committees in action, live or at your convenience.