Members

Members of the Legislative Assembly represent people from each of Alberta’s 87 constituencies or electoral districts for the term of a Legislature.

The last provincial election was held on April 16, 2019.

Find Your MLA

  Last Name First Name Constituency
J. Allen 'Boomer' Adair Adair J. Allen 'Boomer' Peace River
Gerard J. Amerongen Amerongen Gerard J. Edmonton-Meadowlark
Frank P. Appleby Appleby Frank P. Athabasca
John G. Ashton Ashton John G. Edmonton-Ottewell
Winston O. Backus Backus Winston O. Grande Prairie
John S. Batiuk Batiuk John S. Vegreville
Robert J. Bogle Bogle Robert J. Taber-Warner
Frederick D. Bradley Bradley Frederick D. Pincher Creek-Crowsnest
Walter A. Buck Buck Walter A. Clover Bar
John E. 'Jack' Butler Butler John E. 'Jack' Hanna-Oyen
Thomas W. Chambers Chambers Thomas W. Edmonton-Calder
Catherine Chichak Chichak Catherine Edmonton-Norwood
Robert C. Clark Clark Robert C. Olds-Didsbury
John W. 'Jack' Cookson Cookson John W. 'Jack' Lacombe
Neil S. Crawford Crawford Neil S. Edmonton-Parkallen
Bill W. Diachuk Diachuk Bill W. Edmonton-Beverly
Clifford L. Doan Doan Clifford L. Innisfail
Thomas C. Donnelly Donnelly Thomas C. Calgary-Millican
Robert W. Dowling Dowling Robert W. Edson
Roy A. Farran Farran Roy A. Calgary-North Hill
Allison I. 'Mick' Fluker Fluker Allison I. 'Mick' St. Paul
James L. Foster Foster James L. Red Deer
Donald R. Getty Getty Donald R. Edmonton-Whitemud
Ronald D. Ghitter Ghitter Ronald D. Calgary-Buffalo
John A. Gogo Gogo John A. Lethbridge-West
Donald A. Hansen Hansen Donald A. Bonnyville
Graham L. Harle Harle Graham L. Stettler
Albert E. 'Bert' Hohol Hohol Albert E. 'Bert' Edmonton-Belmont
Hugh M. Horner Horner Hugh M. Barrhead
James D. Horsman Horsman James D. Medicine Hat-Redcliff
W. Helen Hunley Hunley W. Helen Rocky Mountain House
Alan W. Hyland Hyland Alan W. Cypress
Louis D. Hyndman Hyndman Louis D. Edmonton-Glenora
W. Ernest Jamison Jamison W. Ernest St. Albert
Archibald 'Dick' Johnston Johnston Archibald 'Dick' Lethbridge-East
Frederick A. Kidd Kidd Frederick A. Banff
David T. King King David T. Edmonton-Highlands
Julian G.J. Koziak Koziak Julian G.J. Edmonton-Strathcona
Henry Kroeger Kroeger Henry Sedgewick-Coronation
John Kushner Kushner John Calgary-Mountain View
C. Mervin Leitch Leitch C. Mervin Calgary-Egmont
Andrew Little Little Andrew Calgary-McCall
E. Peter Lougheed Lougheed E. Peter Calgary-West
Thomas F.L. Lysons Lysons Thomas F.L. Vermilion-Viking
Frederick T. Mandeville Mandeville Frederick T. Bow Valley
Stewart 'Stu' A. McCrae McCrae Stewart 'Stu' A. Calgary-Foothills
Donald J. McCrimmon McCrimmon Donald J. Ponoka
James E. 'Bud' Miller Miller James E. 'Bud' Lloydminster
Gordon T. W. Miniely Miniely Gordon T. W. Edmonton-Centre
Marvin E. Moore Moore Marvin E. Smoky River
Eric  W. C. Musgreave Musgreave Eric W. C. Calgary-McKnight
W. Grant Notley Notley W. Grant Spirit River-Fairview
Kenneth R.H. Paproski Paproski Kenneth R.H. Edmonton-Kingsway
Frederick H. Peacock Peacock Frederick H. Calgary-Currie
Hugh L. Planche Planche Hugh L. Calgary-Glenmore
William F. Purdy Purdy William F. Stony Plain
David J. Russell Russell David J. Calgary-Elbow
Horst A. L. Schmid Schmid Horst A. L. Edmonton-Avonmore
Dallas W. Schmidt Schmidt Dallas W. Wetaskiwin-Leduc
Lawrence R. Shaben Shaben Lawrence R. Lesser Slave Lake
Raymond A. Speaker Speaker Raymond A. Little Bow
Charles Stewart Stewart Charles Wainwright
Gordon E. Stromberg Stromberg Gordon E. Camrose
Gordon E. Taylor Taylor Gordon E. Drumheller
Ronald J. Tesolin Tesolin Ronald J. Lac La Biche-McMurray
John M. Thompson Thompson John M. Cardston
George Topolnisky Topolnisky George Redwater-Andrew
Peter Trynchy Trynchy Peter Whitecourt
T.J. John Walker Walker T.J. John Macleod
Allan A. Warrack Warrack Allan A. Three Hills
P. Neil Webber Webber P. Neil Calgary-Bow
George K. Wolstenholme Wolstenholme George K. Highwood
Leslie G. Young Young Leslie G. Edmonton-Jasper Place
William J. Yurko Yurko William J. Edmonton-Gold Bar
Rudolph 'Rusty' Zander Zander Rudolph 'Rusty' Drayton Valley
Member
Edmonton-Meadowlark
Edmonton-Ottewell
Grande Prairie
Vegreville
Taber-Warner
Pincher Creek-Crowsnest
Clover Bar
Edmonton-Calder
Edmonton-Norwood
Olds-Didsbury
Edmonton-Parkallen
Edmonton-Beverly
Calgary-Millican
Calgary-North Hill
Edmonton-Whitemud
Calgary-Buffalo
Lethbridge-West
Edmonton-Belmont
Medicine Hat-Redcliff
Rocky Mountain House
Edmonton-Glenora
Edmonton-Highlands
Edmonton-Strathcona
Sedgewick-Coronation
Calgary-Mountain View
Calgary-Egmont
Calgary-McCall
Calgary-West
Vermilion-Viking
Calgary-Foothills
Edmonton-Centre
Smoky River
Calgary-McKnight
Spirit River-Fairview
Edmonton-Kingsway
Calgary-Currie
Calgary-Glenmore
Stony Plain
Calgary-Elbow
Edmonton-Avonmore
Wetaskiwin-Leduc
Lesser Slave Lake
Wainwright
Lac La Biche-McMurray
Redwater-Andrew
Whitecourt
Three Hills
Calgary-Bow
Edmonton-Jasper Place
Edmonton-Gold Bar
2020-10-28 1:26 PM

Member Contact list (CSV)

Download

Watch the Assembly

Live and archived streams of House and Committee proceedings.

Watch the Legislative Assembly of Alberta and its committees in action, live or at your convenience.