Members

Members of the Legislative Assembly represent people from each of Alberta’s 87 constituencies or electoral districts for the term of a Legislature.

The last provincial election was held on April 16, 2019.

Find Your MLA

  Last Name First Name Constituency
William Aberhart Aberhart William Calgary
Frederick Anderson Anderson Frederick Calgary
Ronald E. Ansley Ansley Ronald E. Leduc
Floyd M. Baker Baker Floyd M. Clover Bar
Joseph W. Beaudry Beaudry Joseph W. St. Paul
Selmer A. Berg Berg Selmer A. Alexandra
Albert V. Bourcier Bourcier Albert V. Lac Ste. Anne
John J. Bowlen Bowlen John J. Calgary
Broomfield John T. Okotoks-High River
Brown Ernest M. Didsbury
Wilson E. Cain Cain Wilson E. Bow Valley-Empress
Peter M. Campbell Campbell Peter M. Lethbridge
Cook Norman E. Olds
Wallace W. Cross Cross Wallace W. Hand Hills
Andrew Davison Davison Andrew Calgary
Peter Dawson Dawson Peter Little Bow
DeBolt H. Elbert Spirit River
David M. Duggan Duggan David M. Edmonton
L. Ernest Oscar Duke Duke L. Ernest Oscar Pincher Creek-Crowsnest
William A. Fallow Fallow William A. Vermilion
Albert E. Fee Fee Albert E. Sedgewick
Gerhart Clarence E. Acadia-Coronation
James Hartley Hartley James Macleod
Alfred J. Hooke Hooke Alfred J. Rocky Mountain House
Jackson Fay D. Cypress
Norman B. James James Norman B. Edmonton
Laut Frank Banff-Cochrane
Roy S. Lee Lee Roy S. Taber
Lee W. Gordon Athabasca
Solon E. Low Low Solon E. Vegreville
Macdonald Hugh J. Edmonton
George MacLachlan MacLachlan George Pembina
D. Bruce MacMillan MacMillan D. Bruce Lacombe
James C. Mahaffy Mahaffy James C. Calgary
Ernest C. Manning Manning Ernest C. Edmonton
Martin Eld J. 'Eddie' Peace River
William Masson Masson William Wainwright
J. Lucien P. Maynard Maynard J. Lucien P. Beaver River
McKelvey Percy A. Ponoka
McKinnon Donald J. Gleichen
James L. McPherson McPherson James L. Bruce
Morrison Angus J. Edson
David B. Mullen Mullen David B. Camrose
Lewis J. O'Brien O'Brien Lewis J. Grande Prairie
J. Percy Page Page J. Percy Edmonton
James M. Popil Popil James M. Redwater
Reynolds Chester A. Stettler
John L. 'Doc' Robinson Robinson John L. 'Doc' Medicine Hat
Elmer E. Roper Roper Elmer E. Edmonton
Chester I. Sayers Sayers Chester I. Camrose
Alfred Speakman Speakman Alfred Red Deer
N. Eldon Tanner Tanner N. Eldon Cardston
Gordon E. Taylor Taylor Gordon E. Drumheller
Tellier Lionel R. St. Albert
William Tomyn Tomyn William Willingdon
Tremblay Joseph R. H. Grouard
Ure David A. Red Deer
James H. Walker Walker James H. Warner
John A. Wingblade Wingblade John A. Wetaskiwin
Cornelia L. R. Wood Wood Cornelia L. R. Stony Plain
Woytkiw George Vegreville
Member
Clover Bar
Alexandra
Lac Ste. Anne
Okotoks-High River
Bow Valley-Empress
Little Bow
Spirit River
Pincher Creek-Crowsnest
Sedgewick
Acadia-Coronation
Rocky Mountain House
Banff-Cochrane
Athabasca
Vegreville
Wainwright
Grande Prairie
Willingdon
Red Deer
Vegreville
09/23/2020 14:13

Member Contact list (CSV)

Download

Watch the Assembly

Live and archived streams of House and Committee proceedings.

Watch the Legislative Assembly of Alberta and its committees in action, live or at your convenience.